T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KAHRAMANMARAŞ / ONİKİŞUBAT - Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kimya Teknolojisi

KİMYA TEKNOLOJİSİ

Kimya Teknolojisi alanı altında yer alan Kimya Laboratuarı, Boya Üretimi ve Uygulama, Lastik Üretimi, Petrol – Rafineri, Petrol – Petrokimya, Deri İşleme ve Proses dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Okulumuzda Bulunan Dallar;

Kimya Laboratuarı,

                Eğitim ve Kariyer İmkânları;

Kimya Teknolojisi alanından mezun olduktan sonra"Yükseköğretime Geçiş Sınavı"nı başaranlar lisans programlarına ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Meslek yüksek okulunu bitirenler, "Dikey Geçiş Sınavı" ile lisans programlarına geçebilirler.

Kimya laboratuarı ve proses teknisyenleri gıda, şeker, tekstil, rafineri, lastik sanayisinde, petrokimya, çimento, otomotiv, seramik, cam, metal, gübre, plastik, enerji, madencilik, deterjan ve kozmetik sanayinde çalışabilirler. Petrokimya ve rafineri teknisyenleri; rafineri ve petrokimya işletmelerinde üretim sürecinde çalışabilirler. Boya üretimi ve uygulamaları teknisyeni, boya üretimi ve uygulaması yapan her türlü işletmelerde görev yapabilirler.

Lastik üretimi teknisyenleri; otomotiv sanayisinde, taşıt ve uçak lastikleri, çamurluk lastikleri, taşıt iç döşeme lastikleri, lastik ve kauçuk ayakkabı, kayış, hortum gibi her türlü lastik ile plastik mamuller üretimi yapan fabrika veya atölyeler ile AR-GE laboratuarlarında çalışabilirler.

 

Deri üretimi teknisyeni, ham deri depolarında, kimyasal malzeme satan yerlerde, ARGE laboratuarlarında çalışabilirler.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 31.01.2018 - Güncelleme: 09.09.2023 22:04 - Görüntülenme: 1988
  Beğen | 37  kişi beğendi